Ismerd meg ingatlanod valódi piaci értékét

Mennyit ér az ingatlanom?

Személyes helyszíni bejárással felmérem ingatlanod értékét és segítek értékesíteni, vevőket felkutatni. Kérj visszahívást vagy küldd el megkeresésed, és megtudhatod, hogyan segíthetek ingatlanod eladásában!

Gyakori kérdések az értékbecslésről

Az értékelési módszert az értékelés célja és az értékelt ingatlan jellege határozza meg. A vonatkozó PM rendelet szerint általában mindhárom módszert (de legalább kettőt) alkalmazni kell, és a végső (elfogadott) értéket súlyozással kell meghatározni.

A legáltalánosabb módszer a piaci összehasonlító adatok elemzésén alapuló értékelés, ami a piaci környezet tanulmányozásából indul ki, és a megtörtént adás-vételek képezik az összehasonlítás alapját. Az eltéréseket különböző korrekciós tényezők alkalmazásával kell figyelembe venni. Az így létrejött korrigált értékek alapján határozzuk meg az ingatlan forgalmi értékét.

A hozamszámításon alapuló értékelési módszer szintén a piaci adatokra épít, de az ingatlan jövedelemtermelő képessége alapján határozzuk meg az ingatlan forgalmi értékét. (Üzletek, szállodák, termőföldek stb.) Az érték megállapítása azon az elven alapszik, hogy bármely eszköz értéke annyi, mint a belőle származó tiszta jövedelmek jelenértéke.

Amennyiben teljes mértékben hiányoznak a piaci összehasonlító adatok, akkor nettó pótlási költségen alapuló (költségalapú módszer) értékbecslést alkalmazunk. Építés alatt lévő létesítménynél, károsodott létesítménynél, takart műtárgynál, valamint olyan esetekben alkalmazható, ha más módszer nem áll rendelkezésre.

A statisztikai alapú (egyszerűsített) értékbecslés esetén statisztikai módszerekkel az adásvételi állomány alapján állapítják meg az ingatlan értékét. A statisztikai vagy más néven egyszerűsített értékbecslést csak 150 m2-nél kisebb ingatlanokra lehet alkalmazni és egyelőre Budapesten, a megyei jogú városokban, a megyeszékhelyeken és a budapesti agglomerációs településeken érhető el.

Az értékbecslés céljától függően változhat, de az értékbecsléshez többnyire az alábbi dokumentumok szükségesek: Tulajdoni lap (legfontosabb), térképmásolat, Társasházi Alapító Okirat, alaprajz, hatósági engedélyek, építésnél a tervdokumentáció, e-napló

Az ingatlan értékbecslése magánszemélyeknek és cégeknek is elengedhetetlen, hogy megfelelő döntéseket hozzanak. Ebben, azaz a pontos piaci érték meghatározásában segít egy profi értékbecsléssel foglalkozó szakember.

A reális piaci érték megalapozott ismerete elősegíti a piacon töltött idő miminumra csökkentését és a ingatlan értékének maximalizálását is. Egy értékbecslővel elkerülhető az ingatlan alulárazása vagy éppen túlárazása.

Ha az értékbecslési szakvélemény a kezedben van, az irányítás a tiéd. Meggyőzőbb leszel a potenciális vevők számára, ha megbízható dokumentumokkal tudod igazolni a felkínált ár jogosságát.

Általában egy hét alatt készül el.

A szakvélemény egy többoldalas dokumentum, ami az ingatlan minden fontos adatát tartalmazza. Az ingatlan dokumentumai, a helyszíni szemle során készült fényképek, valamint továbi információk mellett az értékmeghatározás folyamata és módszertana.

Az értékelési szakvélemény legfeljebb 90 napig érvényes.

Hasonlítsa össze a listákat

Hasonlítsa össze